BABCIU, DZIADKU – POCZYTAJCIE ZE MNĄ!

939

Co prawda minęły już czasy, kiedy babcia z siwym kokiem na głowie robiła sweter na drutach, a dziadek w bujanym fotelu, przykryty kocem w kratę, pił herbatę. Współcześni dziadkowie często są osobami aktywnymi zawodowo, a wieczory spędzają na basenie lub idą do kina. Jednak mimo tak wielu zajęć zazwyczaj i tak mają więcej czasu niż rodzice i bardzo chętnie spędzą go z wnukami. Jedną z czynności, do których zachęcamy, jest wspólne czytanie. Dlaczego uważamy, że dziadkowie będą w tym dobrzy?

Dziadkowie mają z reguły więcej cierpliwości i więcej wolnego czasu. Już się tak nie spieszą i mogą więcej uwagi poświęcić wnukom. Mogą też wspomagać ich naukę czytania. Nic tak nie zmotywuje dziecka do nauki czytania, jak wierzący w niego ukochany dziadek.

Mają też na pewno więcej doświadczenia. Zarówno w czytaniu, intonowaniu, jak i opowiadaniu. Pokolenie dziadków wychowało się w czasach bez Internetu i bez telefonów komórkowych, dlatego wcielanie się w różne role i odgrywanie bohaterów przychodzi im niezwykle łatwo! Przecież kiedyś jedną z ich głównych zabawek była… wyobraźnia.

Kochanym Babciom i Dziadkom życzymy wielu wspaniałych wspólnych lektur z wnukami.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej, mamy ciekawe historie o babciach, dziadkach i ich wnukach…

nauczyciele bibliotekarze

Monika Godula, Wanda Śliwowska

 

Warto zaufać też dziadkom w kwestii doboru literatury. Obecnie w księgarniach dostępnych jest dużo ciekawych tytułów, ale może warto czasem wrócić do starych historii? Dzieci mogą się zdziwić, że Kubuś Puchatek był bohaterem książki. Gdy dziadkowie czytają wnukom te same książki, które czytali swoim dzieciom, zdarza się, że równocześnie wplatają ciekawe, rodzinne historie. Na przykład: „Gdy czytałam tę książkę pierwszy raz twojemu tacie, to dziadek musiał mu zrobić szablę z drzewa, ponieważ też zapragnął zostać prawdziwym muszkieterem!”. W ten sposób dzieci poznają zarówno nowych bohaterów, jak i nowe historie związane z historią rodziny.

Babciu, dziadku – czytajcie wnukom!

Poświęćcie im czas i uwagę, czyli to, czego naprawdę potrzebują. Co zyskacie? Przede wszystkim piękną więź.

http://wielki-czlowiek.pl/babciu-dziadku-poczytajcie-mi/