ZALOGOWANI” W WAGONACH PO RAZ DRUGI

1364

22 listopada „Zalogowani”, czyli  uczniowie klas VIII, wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do jednej z największych i najstarszych firm produkcyjnych
w Świdnicy – WAGONÓW ŚWIDNICA S.A.

To jedna z niewielu okazji, by móc obejrzeć park maszynowy, hale produkcyjne oraz techniki pracy w zakładzie produkującym cysterny o różnej pojemności i do różnych mediów (LPG, amoniak, inne produkty chemiczne), ze stali zwykłej i kwasoodpornej, izolowane i nieizolowane, wagony platformy, węglarki, wagony samowyładowcze do produktów typu bulk, dwupokładowe wagony do transportu samochodów i inne wagony specjalistyczne (w tym wagony z aluminiowymi ścianami przesuwnymi). W  asortymencie produkcyjnym znajdują się również wózki wagonowe oraz ściany przesuwne do wagonów.

Zachwyciła nas nie tylko historia zakładu sięgająca lat dwudziestych ubiegłego stulecia (wówczas wydano decyzję o budowie w Świdnicy RAW), ale także jej przemiana z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, a następnie włączenie firmy do amerykańskiej korporacji The Greenbrier Companies.

Obecnie klientami Wagonów Świdnica S.A. są koleje państwowe oraz prywatni operatorzy kolejowi i firmy leasingowe z takich krajów jak: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Austria, Szwecja, Włochy. Firma zatrudnia około 1000 osób.

Zakład zatrudnia spawaczy, frezerów, tokarzy, gięciarzy- operatorów pras krawędziowych CNC, operatorów suwnic, malarzy konstrukcji stalowych, ale także inżynierów, programistów i  konstruktorów.