WRÓŻBY ANDRZEJKOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

917

 

W bibliotece szkolnej przy ulicy Saperów jak co roku obchodzono andrzejki. Wróżby andrzejkowe to bardzo stara polska tradycja. Wspomina o nich już Marcin Bielski w swojej Kronice z XVI wieku. Kiedyś wróżby miały charakter matrymonialny – dziewczyny chciały wiedzieć kiedy i za kogo wyjdą za mąż, obecnie andrzejki to wesoła zabawa, którą traktujemy z przymrużeniem oka.

W bibliotece „wróżkami” zostały dziewczyny z  klasy 8B pod kierunkiem nauczycieli-bibliotekarzy p. Wandy Śliwowskiej i p. Moniki Goduli: Ola Deptalska, Justyna Garstka, Milena Głąbik, Ada Podbielska, Oliwia Smok, Wiktoria Stadnik, Zosia Szumilas.

Dużym powodzeniem cieszyły się klasyczne wróżby „z serca”, w których można było poznać imię przyszłej ukochanej lub ukochanego. Ponieważ, z oczywistych  względów bezpieczeństwa, w bibliotece nie można używać świeczek, wróżby z wosku zastąpiono wróżbami z kolorowych kleksów. Barwne plamy interpretowały Ola i Justyna zaspokajając ciekawość  uczniów i wywołując wiele śmiechu. Były też wróżby z kolorów, z liczb i z obrazków.

Czytelnię w tym dniu odwiedziło wielu uczniów z klas młodszych i starszych, pragnących pobawić się w poznawanie przyszłości.