SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM

1682

15 grudnia 2021 przedstawiciele klas IV – VII w ramach projektu edukacyjnego uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem – Panem Janem Kotulą. Zaproszony gość przedstawił uczniom wiele ciekawych informacji o życiu pszczół, a także o pracy pszczelarzy.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pszczoły bez opieki człowieka nie przetrwałyby w obecnym środowisku. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, który dotyczy każdego człowieka zamieszkującego naszą planetę. Od kilkunastu lat, ze względu m.in. na zanieczyszczenie środowiska i małą świadomość ekologiczną niektórych rolników maleje populacja pszczół.

Pan Jan opowiedział także o tym, jak powstaje miód. Ciekawą informacją było to, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Uczniowie usłyszeli również o zdrowotnych właściwościach miodu. Dużą atrakcją było oglądanie małych uli, stroju pszczelarza oraz przyrządów, których używa w swojej codziennej pracy. Społeczność szkolna otrzymała w darze od Pana Kotuli mały ul.

Pszczelarz zwrócił uwagę uczniów na murarki ogrodowe, mało znane, ale często spotykane w naszych ogrodach pszczoły. Są one podobne do pszczoły miodnej, ale są pszczołami samotnicami. Nie żądlą, bo nie mają żądła oraz nie robią miodu. Murarki ogrodowe są pospolite na terenie całej Polski. To dzikie pszczoły samotnice i w odróżnieniu od pszczół miodnych nie mają królowej i nie współpracują ze sobą. Murarki co roku licznie pojawiają się w przydomowych ogrodach, a ponieważ ich miododajnych kuzynek jest z roku na rok coraz mniej powinniśmy dbać o murarki! W pracy zapylacza murarki są kilkukrotnie wydajniejsze od pszczoły miodnej. Zachęcamy wszystkich do hodowania murarek nawet na balkonach i tarasach a tym bardziej w ogrodach!

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem. Spotkanie z pewnością na długo zostanie w ich pamięci.