SKRZYDLACI GOŚCIE W ODLOTOWEJ BIBLIOTECE

1272

Na zaproszenie nauczycieli-bibliotekarzy przybyli dziś do czytelni skrzydlaci goście – sikorki bogatki. Ptaki z chęcią częstują się drugim śniadaniem z powieszonych za oknem kulek pokarmowych.

Dzięki nim dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b dowiedziały się więcej o ptakach, które mogą spotkać w świdnickich parkach.

Lekcja zaczęła się od przeczytania wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały historii ptasiej kłótni i omówiły sposoby rozwiązywania sporów. Potem dzieci zapoznały się z kilkoma gatunkami pospolitych ptaków, poznając ich tryb życia i wydawane odgłosy. Dowiedziały się też, że nie należy dokarmiać ptaków chlebem, a zwłaszcza spleśniałym, ani produktami zawierającymi sól. Dzieci wiedzą już, że ptakom można podawać nasiona słonecznika, orzechy, różne kasze oraz tartą marchewkę i pokrojone jabłka.

Na koniec przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o ptasim barze, z którego żaden gość nie odleci głodny.

Dzieci otrzymały od nauczycieli bibliotekarzy zakładki do książek z ilustracjami ptaków oraz kolorowanki. Panie wychowawczynie wypożyczyły też książki Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, dzięki którym ptasi temat będzie kontynuowany przez najbliższe dni. Ponadto każda klasa dostała specjalną kulkę z nasionami, by dokarmiać ptaki w swoich salach.