PRZYSZŁOŚCIOWE PROFESJE- RANKING 2023

761

 

Zawody przyszłości nie muszą być związane z kolonizacją Marsa albo pracą nad silnikiem napędzanym wodą. Nie chodzi o futurystyczne przewidywania, a śledzenie zmian na rynku pracy i planowanie kariery tak, aby wiedzieć, jakie zawody będą potrzebne i kto może liczyć na pewne, stabilne i nieźle płatne zatrudnienie.

Według raportu OECD rokrocznie w Polsce rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem — w związku z czym coraz mniej Polaków decyduje się na kształcenie zawodowe. A jak wynika z Barometru Zawodów 2021, duże deficyty pracowników występują w branżach zatrudniających m.in. robotników, pracowników fizycznych i techników.

Tu znajdziesz ciekawe informacje, prognozy (w tabelkach, na mapach, na plakatach), dane o zawodach:

https://barometrzawodow.pl/

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje natomiast, że w 2021 r. na rynek pracy i zawody przyszłości największy wpływ będą miały dynamicznie rozwijająca się technologia (w tym postępująca automatyzacja), rynek specjalistów, rozwój wiedzy i rosnące znaczenie kreatywności.

Spójrzmy na chwilę w odległą przyszłość. World Economic Forum przewiduje, że zawody przyszłości, które będzie wykonywać większość obecnych uczniów, na razie w ogóle nie istnieją albo są tak niszowe, że słysząc o nich, na myśl przychodzą nam raczej powieści Stanisława Lema, a nie codzienne wstawanie do pracy.

LinkedIn przewiduje, że za dekadę potrzebni będą nam np. twórcy organów z komórek macierzystych (ze względu na zmniejszającą się liczbę dawców), kontrolerzy ruchu dronów, mechanicy samochodów autonomicznych, synoptycy trzęsień ziemi czy też osoby, które będą odbudowywały środowisko naturalne, np. sadziły puszcze.

Widać, że takie prognozy przyszłościowych trochę dziwnych zawodów to odpowiedź na zagadnienia, z którymi obecnie musimy zmierzyć się na całym świecie, m.in. kryzys klimatyczny czy też błyskawicznie rozwijające się technologie sztucznej inteligencji.

Zawody przyszłości — ranking

 

  • Specjaliści IT — chociaż obecnie w Polsce mamy równowagę programistów, branża IT rozwija się dynamicznie, a w jej ramach powstają coraz to nowe specjalizacje. Warto więc śledzić trendy w tym sektorze gospodarki. Obecnie na rynku pracy brakuje analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych.
  • Technicy robotyki / inżynierzy robotyki— oczywiście, maszyny i roboty mogą przejąć znaczną część obowiązków ludzi. To generuje coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które je obsłużą i naprawią.
  • Automatycy— w związku z postępującą automatyzacją bardzo wielu procesów produkcyjnych (i nie tylko) potrzebni są specjaliści, którzy będą zarządzać i pilnować, aby wszystko chodziło jak w zegarku.
  • Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i z niepełnosprawnościami, fizjoterapeuci— nie brzmią, jak zawody przyszłości? Być może, ale prawda jest taka, że w Polsce liczba lekarzy na liczbę obywateli jest zatrważająco niska, więc w najbliższym czasie specjaliści z branży medycznej będą wysoko cenieni na rynku pracy.
  • Nauczyciele— tak jak lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, w Polsce wciąż brakuje nauczycieli, przede wszystkim kształcenia zawodowego. Ponadto większość pracowników szkół zbliża się do wieku emerytalnego.
  • Analitycy biznesowi— na pewno słyszałeś o głośnym skandalu Cambridge Analytica i wiesz, że obecnie kto ma dane, ten ma władzę. Na całym świecie rośnie więc zapotrzebowanie na pracowników działów data science i data analysis.
  • Elektromechanicy / elektrycy / elektronicy— Ministerstwo Edukacji prognozuje, że zapotrzebowanie na takich specjalistów w 2021 r. w Polsce będzie bardzo duże. Może nie jest to najbardziej przyszłościowy zawód, jaki możesz sobie wyobrazić, ale daje gwarancje stabilnego zatrudnienia.
  • Inżynierzy i technicy odnawialnych źródeł energii— w Polsce rokrocznie spada wydobycie węgla kamiennego, a cały świat mierzy się z kryzysem klimatycznym. Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, specjaliści z tej branży coraz bardziej poszukiwani.
  • Pracownicy fizyczni i robotnicy— praktycznie co roku w prezentacjach związanych z rynkiem pracy w Polsce znajdziemy informację o deficycie robotników. W 2021 r. potrzebni są m.in. dekarze, ślusarze, operatorzy maszyn czy też monterzy.

Pewnie wiele z powyższych propozycji nie przychodzi Ci na myśl, gdy pomyślisz o zawodach przyszłości. Oczywiście możemy gdybać, jak będzie wyglądało życie zawodowe w 2030 czy 2050 r. Czasem warto jednak zobaczyć, jak kształtują się zapotrzebowania rynku pracy tu i teraz — im bliższe prognozy, tym bardziej prawdopodobne.

Pamiętaj też, że przyszłościowe zawody, wcale nie są równoznaczne najlepiej płatnym zawodom w Polsce.