PIJEMY WODĘ

1472

Głównym źródłem płynów u dzieci, jak i dorosłych, powinna być woda dobrej jakości.

W klasie 2c dzieci sprawdzały, ile kostek cukru „ukrywa się” w różnych napojach. Po zważeniu jednej łyżeczki cukru (ok. 5g), liczyły, ile cukru mieści się w 100ml, a potem w całej butelce napoju. Następnie przeliczały, ile to łyżeczek cukru i tyle cukru wsypywały do butelki. Dzieci przekonały się, że bardzo dużo cukru ma coca-cola oraz pepsi. I nie jest to cukier pochodzący z owoców. Wynikami swojego eksperymentu podzieliły się z innymi uczniami. Widać na korytarzu zainteresowanie dzieci, które nieraz z niedowierzaniem patrzą, co mieści się w butelkach ze słodzonymi napojami.

Coraz więcej dzieci w 2c zaczęło przynosić do szkoły czystą wodę. Pijąc taką wodę nawadniamy się. Codziennie rano same pytają siebie, kto dziś ma wodę. Coraz więcej dzieci prosi rodziców o nią. Dziś czystą wodę (nie smakową, która również ma dużo cukru lub innych substancji słodzących szkodzących naszemu zdrowiu) pije już ponad połowa klasy. Być może, po wakacjach wszystkie dzieci „nie obędą się” bez czystej, zdrowej wody 🙂

Drodzy Rodzice.

Pamiętajmy, że nawet niewielkie odwodnienie (brak czystej wody) w granicach 2% może mieć negatywny wpływ na nastrój, zdolność uczenia się i poziom koncentracji u dzieci.

Picie wody umożliwi dziecku odpowiednie nawodnienie, zasmakowanie w czystej wodzie i wyrobienie właściwych, zdrowych nawyków żywieniowych, które zaprocentują lepszym zdrowiem i samopoczuciem.