PASOWANIE NA CZYTELNIKA

1092

W połowie listopada w bibliotece szkolnej odbyły się uroczystości związane z pasowaniem uczniów klas pierwszych na czytelników przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy p. Monikę Godulę i p. Wandę Śliwowską. Zaproszonymi gośćmi były p. dyrektor Małgorzata Pielach i panie wicedyrektorki p. Miłosława Stec i p. Lidia Bosak.

W tym roku hasłem przewodnim było dbanie o środowisko. i segregacja odpadów. Dzieci wspólnie z Fenkiem, bohaterem książeczki, którą przeczytała im pani Monika Godula, zastanawiały się, do czego służą niebieskie, zielone i żółte pojemniki. Okazało się, że doskonale wiedzą, czym jest segregacja (trudne słowo!) odpadów i czemu ma służyć. Ponadto zwróciły uwagę, że mamy jeszcze brązowe i czarne pojemniki. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Każdy pierwszak otrzymał kartę z rysunkiem „śmiecia”. Zadaniem dzieci było  umieszczenie  butelek szklanych, puszek, ogryzków, gazet, kartonów, toreb foliowych w odpowiednich pojemnikach, przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Następnie dzieci powtarzały wierszyk „ Przed nami bardzo ważne zadanie, co się nazywa segregowanie…” na różne sposoby: głosem kosmity, przez nos, grubym głosem, szeptem… Przy tej nauce było mnóstwo zabawy!

Przyszła wreszcie kolej na przypomnienie zasad zachowania się w bibliotece (dzieciom  doskonale znanych!) oraz obejrzenie prezentacji „Prośby książki”.

Oficjalnie przyjęto uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali ekologiczne czapeczki i pakiet gadżetów. Były w nim zakładki do pokolorowania, gazetka  „Wieści biblioteczne” z listem do rodziców oraz komiks „Inwazja śmieci” pozyskany dzięki współpracy z Wydziałem Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Wszystkich nowoprzyjętych czytelników zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki!

Nauczyciele bibliotekarze

Monika Godula i Wanda Śliwowska