ILE WAŻY DUŻA KSIĘGA?🤔📚📖❓

697

 

Ile waży duża księga? Do czego służyły tabliczki gliniane? Jak wyglądały pierwsze książki? Czy ludzie niewidomi mogą czytać? Co to jest papirus?- na te i wiele innych pytań mogli odpowiedzieć sobie uczniowie klasy 2b, którzy wraz z panią Mariolą Piech i panią Moniką Godulą odwiedzili wystawę Biblii w MBP.

Każdy z nich mógł zobaczyć tabliczkę z pismem klinowym, zwój – pierwotną postać książki w formie długiej wstęgi nawiniętej na dwa drążki, a także pierwszą książkę drukowaną . Wielkie zdziwienie wśród dzieci wywołała ogromnych rozmiarów Biblia, która ważyła kilka kilogramów. Nie każdy dał radę sam ją utrzymać w rękach!!!  Uczniowie mogli też sami doświadczyć czytania alfabetem Braille’a wczuwając się w rolę osób niewidomych. Zaskoczeniem dla 2b była informacja, że kiedyś ten kto posiadał książki w domu, był człowiekiem bardzo bogatym.

Zatem, my w dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo bogaci, ponieważ mamy wiele książek w domach. Możemy także korzystać z zasobów bibliotek, które nieustająco zachęcają uczniów do czytania.