FASCYNUJĄCA EKSPOZYCJA BANKSY’EGO – IKONY SZTUKI ULICZNEJ!

94

 

Tworzenie abstrakcji w Pigcasso Creative Paint House.

11.04.2024 roku odbyła się wycieczka do Wrocławia w celu obejrzenia prac Banksy’ego, artysty graffiti i malarza z Bristolu, który zdobył światową sławę, pozostając równocześnie tajemniczym i anonimowym. Jego twórczość, której nie sposób nie zauważyć, stale stawia pytania dotyczące granic sztuki, regularnie trafiając na nagłówki gazet.

Wystawa obejmuje bezprecedensową prezentację ponad 150 prac słynnej gwiazdy sztuki street-art. Udostępniono graffiti, fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na różnorodnych materiałach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi. Zobaczyliśmy instalacje plastyczne: płonący kontener, truskawkowo- czerwonego słonia, budkę telefoniczną, toaletę pełną szczurów, pracownię Banksy’ego, słynnego Dawida Michała Anioła w roli zamachowcy,  atrapę londyńskiego metra przypominającą czasy pandemii. Obejrzeliśmy kilkuminutowy film o słynnej aukcji „ Gril with Baloon” w domu  Sotheby’s. Artysta poprzez swoją sztukę pokazuje nam  historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością. Podkreśla globalne wydarzenia, politykę, prawdę i problemy współczesnego świata, które często są ignorowane przez ludzi.

W drugiej części wycieczki udaliśmy się do kreatywnego studia malowania farbami w technice action painting. Tam mogliśmy wybrać: chlapanie, ręczne stoły obrotowe lub elektryczne stoły z wahadłami. Uczniowie tworzyli abstrakcje  FLUO – farbami fluorescencyjnymi  w ciemności. Atmosfera, spontaniczny  żywioł działań plastycznych zapewnił nam niesamowite wrażenia wizualne. Nasi młodzi artyści mogli w pełni pozbyć się negatywnych emocji,  wyrazić swoją kreatywność, uczestniczyć w zabawie, rozrywce, której efektem był  indywidualny, unikatowy obraz na płótnie. Każdy uczeń otrzymał swoje dzieło, zdobył doświadczenie tworzenia, poznał sposób na relaks i odstresowanie. Wzmocnił wiarę we własne siły i możliwości twórcze.

Organizatorami wycieczki były panie B. Wilczewska i D. Mrugała.