ZE ŚWIDNICY W KOSMOS

596

W środowe przedpołudnie 20 marca „Zalogowani” uczestniczyli w niezwykle ciekawie zatytułowanym spotkaniu „Świdnickie opowieści o kosmosie”. Gościem specjalnym był świdniczanin pan  Jędrzej Kowalewski – główny pomysłodawca i założyciel firmy Scanway, absolwent Politechniki Wrocławskiej, ekspert od mobilnych systemów wizyjnych, opotomechatroniki, robotyki, teleoperacji oraz technologii kosmicznych. Współtwórca projektów realizowanych pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Człowiek, który urzeczywistnił swoje marzenia i zbudował wraz z grupą przyjaciół entuzjastów „kosmiczna wiertarkę”, aby sprawdzić proces wiercenia w asteroidach.

„15 marca 2017 r. z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie wystartowała rakieta Rexus, na pokładzie której znajdowało się skonstruowane urządzenie. Wzniosło się na wysokość 86 kilometrów. Po osiągnięciu najwyższego pułapu wiertarka włączyła się i rozpoczęła odwiert w gipsowym bloczku…”

W taki oto baśniowy sposób rozpoczęła się przygoda świdniczanina z kosmosem. Dziś firma Scanway tworzy systemy pomiarowe z dokładnością nawet do mikrometrów, systemy wizyjne, przetwarza dane satelitarne oraz bada i obserwuje zdalnie obiekty, bez fizycznego kontaktu.

„Mierzymy to, czego inni nie potrafią. I robimy to z kosmiczną precyzją”- oto dewiza firmy, która zaczęła się od marzeń i budowania małych rakiet puszczanych w przydomowym ogródku, a skończyła w kosmosie.