ZALOGOWANI ZAKOŃCZYLI ZWIEDZANIE

948

25 kwietnia uczniowie klas 3 gimnazjum zakończyli udział w zwiedzaniu świdnickich przedsiębiorstw i zakładów pracy w ramach programu „Zostańcie z nami”. Tym razem zwiedziliśmy DOLMEB – firmę produkującą  meble na bazie płyt MDF, HDF, wiórowych i z płyty komórkowej lakierowanych farbami pigmentowymi. Specjalizującą się w  wyrobach
o trudnych kształtach i kolorach.

Uczniowie zwiedzili wszystkie hale produkcyjne zapoznając się z całym procesem produkcyjnym, od płyty do gotowego produktu wysyłanego na cały świat. Poznali historię zakładu sięgającą roku 1945. Wtedy to powstały w Świdnicy Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne. Na początku swojego istnienia produkowały ławki szkolne, łóżeczka dziecięce, biurka, wyposażenie wnętrz sklepowych a także obudowy dla przemysłu radiowego. Przedsiębiorstwo rozwijało się często zmieniając nazwy. Najbardziej znane w historii to Świdnickie Fabryki Mebli od 1952r oraz Dolnośląskie Fabryki Mebli od 1975r.

Obecnie DOLMEB zatrudnia około 300 pracowników (ani jednego stolarza!). Proces produkcyjny  został znacznie zmechanizowany. Głównym odbiorcą jest skandynawska firma IKEA.  Poszukiwani są pracownicy produkcyjni oraz operatorzy obrabiarek CNC. Zakład zamierza podjąć współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Świdnicy i w przyszłości otworzyć klasy patronackie.