Z WIZYTĄ W MBP

903

W ramach wieloletniej współpracy SP nr 105 z Miejską Biblioteką Publiczną cztery klasy III wraz z wychowawczyniami zostały zaproszone do zwiedzenia biblioteki.

Przewodniczką wycieczek była Pani Monika Turzańska, która zapoznała uczniów z historią MBP, dziejami budynku, działalnością zakonu cystersów i opata Dominicusa Geyera, a także zaznajomiła trzecioklasistów z regulaminem oraz zbiorami wypożyczalni
i czytelni dla dzieci i młodzieży, po czym oprowadziła zwiedzających po pracowni regionalnej, czytelni naukowej, wypożyczalni multimediów, dziale promocji książki, wypożyczalni dla dorosłych oraz dziale gromadzenia i opracowania zbiorów. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli zabytkowe trzystuletnie drewniane schody, przebudowany wewnętrzny dziedziniec, pełne tajemnych zakamarków pomieszczenia piwniczne, a także magazyny wydawnictw zwartych i ciągłych oraz zwiedzili wystawę fotografii autorstwa znanego podróżnika Bolesława Grabowskiego. W holu na I piętrze dzieci zobaczyły umieszczoną na ścianie wyjątkową książkę, złożoną z wypalonych ceramicznych płytek zawierających oryginalne rysunki, ciekawe sentencje, osobiste dedykacje oraz autografy współczesnych twórców literatury i sztuki.

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach literacko – plastycznych. Trzecioklasiści wysłuchali opowieści o niezwykłej konstruktorce Rózi, której pomimo wrodzonej nieśmiałości i wielu życiowych niepowodzeń udało się zrealizować skrywane przed rówieśnikami pasje i marzenia. Wraz z tytułową bohaterką książki A. Beaty i jej osobliwymi wynalazkami dzieci odbyły niesamowitą podróż w świat nieskrępowanej fantazji i nieograniczonej wyobraźni.

Koordynatorką wycieczek była Pani Z. Strzelczyk – Salwierak we współpracy z wychowawczyniami klasy III a, III b, III c i III d.