XIII RODZINNE POTYCZKI Z ORTOGRAFIĄ

713

„Wzdłuż strużki rosły brzózki, a w poprzek niej, wpośród drzew biegły rozstajne dróżki. Nieopodal sczerniały bór odrzynał się od sczerwieniałego nieba. Stamtąd, bo znikądinąd nie mogły, szły dwie trzpiotki, Marzenka i Bożenka. Rozszczebiotane, porównywały pokrótce Wielkanoc z gwiazdką. Tu śmigus – dyngus, a tu – choinka. Tu – rzeżuszka, a tu – bukszpan.”

Z takimi pułapkami ortograficznymi w tym roku zmagali się dorośli, którzy wraz z swoimi dziećmi wzięli udział w XIII Rodzinnych Potyczkach z Ortografią, które miały miejsce  27.03.2019r. w Szkole  Podstawowej
nr 105
w Świdnicy.

Inicjatorką tych niecodziennych rozgrywek jest pani dyrektor Małgorzata Pielach. Celem konkursu jest propagowanie poprawnych nawyków ortograficznych, ale przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę. W zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele SP 105.

W tym roku do potyczek zgłosiło się 90  drużyn z całej gminy. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: starsi ( uczniowie klas V-VIII i III gimnazjum) oraz młodsi (uczniowie klas I-IV).

Taką drużynę tworzyli: dziecko i jego opiekun, np. mama, tata, babcia, ciocia. Uczniowie pisali dyktando pod czujnym okiem dorosłych, którzy podpowiadali i kontrolowali swoich podopiecznych. Później to  rodzice
i opiekunowie musieli się zmierzyć z tekstem naszpikowanym pułapkami ortograficznymi. Wszyscy dzielnie stawili czoła niełatwemu zadaniu i świetnie się bawili.

Kiedy organizatorzy sprawdzali tekst dyktand,  mali uczestnicy zostali zaproszeni do kawiarenki na słodki poczęstunek i pokaz ZUMBY przygotowany przez uczniów SP105.

Po sprawdzeniu prac nastał moment przez wszystkich bardzo oczekiwany – ogłoszenie wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, słodycze i konkursowe gadżety, a najlepsi, nagrody książkowe, gry edukacyjne. Tegoroczne nagrody  ufundowała  Gmina Miasto Świdnica i  Szkoła Podstawowa nr 105.

Nagrody i dyplomy wręczyła  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 105Pani Małgorzata Pielach.

Kategoria młodsi:

I miejsce – Anna Matvieieva i p. Kinga Kępa SP nr 105

II miejsce – Piotr Niedziela i p. Oliwia Niedziela SP nr 8

III miejsce – Aleksander Jezierski i p. Zbigniew Jezierski SP nr 8

Wyróżnienie – Nina Ząbkiewicz i p. Natalia Ząbkiewicz SP nr 8

Wyróżnienie – Mateusz Jedliński i p. Sebastian Jedliński SP nr 6

Wyróżnienie – Małgorzata Chądzyńska i p. Anna Dadas SP nr 105

 

Kategoria starsi:

I miejsce – Wiktor Chrząstowski i p. Adrian Chrząstowski  SP nr 6

II miejsce – Martyna Pożoga i p. Grzegorz Pożoga SP nr 8

III miejsce – Karolina Pietrzak i p. Krzysztof Pietrzak SP nr 2

III miejsce – Miłosz Kwiatek i p. Fryderyk Kwiatek SP nr 105

III miejsce – Maja Żynkin i p. Monika Marczak – Żynkin SP nr 2

Wyróżnienie – Hanna Mytych i p. Izabela Mytych SP Pszenno

Wyróżnienie – Amelia Kaczmarek i p. Artur Kaczmarek SP nr 105

Wyróżnienie – Zofia Pańczak i p. Agnieszka Pańczak SP nr 6