SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM-WARSZTATY MUZYCZNE

643

W ramach integracji międzyszkolnej trzy zaprzyjaźnione klasy ze szkół świdnickich: 2b ze SP nr 6 pod opieką Pani Anny Worobiec oraz 2a i 2 c ze SP nr 105 pod opieką p. Danuty Mrugały i p. Anny Ambroszkiewicz spotkały się podczas warsztatów muzycznych.

Gościem spotkania był p. Witold Kowaliszyn. Od 15 lat interesuje się nauką gry na instrumentach muzycznych z różnych zakątków świata min. na flecie, na bębnach, fujarkach itp. Oprócz tego w wolnym czasie sam konstruuje różne instrumenty muzyczne. Wraz z kolegami z zespołu muzycznego prowadzi na terenie Filharmonii cykl zajęć tematycznych dla dzieci po nazwą „Muzyka z różnych stron świata”.

Uczniowie mogli przekonać się, że pasja i zainteresowania mogą stać się wymarzonym zawodem. W trakcie warsztatów dzieci były bardzo zaangażowane, bowiem była to wspaniała okazja do posłuchania muzyki na żywo oraz świetna zabawa przy instrumentach. Dużo emocji wzbudziła gra i dźwięk wydawany przez instrumenty: rura deszczowa z Boliwii, kora-harfa afrykańska z Senegalu oraz fujarki słowiańskie. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, które dotyczyły prezentowanych instrumentów oraz kariery muzycznej gościa. Pan Witold opowiadał o swojej pasji i zachęcał do odkrywania ich talentów oraz rozwijania umiejętności i zainteresowań. Ponadto zaprezentował różne instrumenty –np. afrykański flet kielichowy djembe, irański flet krawędziowy ney perski, bębny ramowe lub obręczowe z krajów arabskich. Wykazał różnice w ich budowie oraz sposób gry na takim instrumencie.

Na zakończenie dzieci w podziękowaniu za przeprowadzenie ciekawych zajęć wręczyły dyplom z mottem „Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń”.