ŚFUP – OD CUKIERKÓW PO ZDERZACZ HADRONÓW

708

Historia  zakładu sięga 1868r. kiedy to dwaj przedsiębiorcy założyli małą kuźnię wykonująca drobne usługi dla rolnictwa. Wzrost sprzedaży spowodował przekształcenie zakładu w fabrykę maszyn, z odlewnią żeliwa i kotlarstwem, która w 1920 r. stała się największą fabryką w Świdnicy.

W głównej mierze ŚFUP opiera swoją działalność na produkcji jednostkowej i małoseryjnej. Oferuje:

  • urządzenia i instalacje dla przemysłu spożywczego i cukrowniczego,
  • urządzenia dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego,
  • urządzenia dla ochrony środowiska i energetyki,
  • urządzenia dla przemysłu papierniczego i wydobywczego,
  • zbiorniki ciśnieniowe i bezciśnieniowe, oraz urządzenia i elementy wielkogabarytowe ze stali węglowej, nierdzewnej i wysokostopowej.

Zalogowani 18.10. na własne oczy mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca w ŚFUP-ie. Poznali nie tylko historię zakładu, w którym zatrudnienie znajdą konstruktorzy, projektanci, operatorzy, programiści wytaczarek CNC, pracownicy działu spedycji  i magazynu,  spawacze, ale także dowiedzieli się , że to właśnie w Świdnicy  powstają maszyny przygotowujące nasze ulubione słodycze oraz  powstał jeden z elementów Zderzacza Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Naprawdę.

Nieocenionym skarbem zakładu jest „babuszka,” najstarsza maszyna, skarb fabryki, który od ponad stu lat niezmiennie wykonuje swoje czynności. To nie tylko chluba ŚFUP-u, ale także niezastąpiony sprzęt tworzący wielogabarytowe metalowe okręgi.

Wycieczka była niezwykle ciekawa. Warto było zobaczyć fabrykę, która oferuje „ Indywidualne rozwiązania dla przemysłu”.