CZYTANIE PRZY JEDZENIU?!

805

 

Ależ oczywiście, że tak! Lepiej czytać przy jedzeniu niż wcale, prawda? Przekonała się
o tym klasa 7B podczas warsztatów kulinarno-literackich, które odbyły się w kuchni schroniska młodzieżowego Zespołu Szkół Hotelarsko –Turystycznych przy ul. Kanonierskiej.

Warsztaty zorganizowały nauczyciele-bibliotekarze p. Wanda Śliwowska i p. Monika Godula, a poprowadziła je p. Ewa Rudownik – nauczyciel zawodu w ZSHT. Pomocą służyli uczniowie klasy 3G tej szkoły.

W swoją kulinarną przygodę siódmoklasiści ruszyli pod przewodnictwem ulubionej autorki – Małgorzaty Musierowicz i jej książki kucharskiej „Łasuch literacki”. Pisarka zamieściła tam przepisy na potrawy, które pichcili w swoich domach bohaterowie lektur „Opium w rosole”, „Kwiat kalafiora” czy „Kłamczucha”.

Uczniowie mogli więc przygotować zupkę jarzynową Tosi Kowalik, małdrzyki* (a tak!) Kreski i murzynka Gabrysi oraz przepyszną lemoniadę. Z zadania wywiązali się wspaniale! Gromkie brawa od dziewcząt otrzymali chłopcy za zupę jarzynową, a potem każde następne danie było nagradzane oklaskami.

Oprócz gotowania i pieczenia uczniowie nauczyli się także składać elegancko i ozdobnie serwetki oraz prawidłowo nakrywać do stołu. Po skończonym posiłku (by nie rzec uczcie:), wszyscy posprzątali naczynia i zgodnie je umyli, wytarli i poukładali na półkach.

To były wspaniale spędzone trzy godziny i siódma klasa nie prędko je nie zapomni!

 

*to placuszki-racuszki z twarogu – pychota!