CENTRUM NAUKI I SZTUKI STARA KOPALNIA

817

Dnia 23.04.2018 roku II D i przedstawiciele pozostałych 2. klas gimnazjalnych oraz 7 zwiedzili Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu – największą atrakcję turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszczącą się na terenie dawnej największej wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” („Thorez”).

Dzięki panu przewodnikowi uczniowie nie tylko zobaczyli ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także mieli możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i bardzo wymagającej pracy górnika. Uczestnicy wycieczki zobaczyli ( i dotknęli) autentyczne maszyny górnicze i ich elementy, narzędzia oraz wyposażenie górników, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich. Najwięcej emocji wzbudziło jednak zejście do podziemnych korytarzy. Po krótkiej przerwie w dawnej Sztygarówce, gdzie można było zjeść hot pyrlika czy bułkę górnika i wypić herbatę Barbara, uczniowie wzięli udział w grach terenowych, przygotowanych przez pracowników Muzeum Przemysłu i Techniki.

Wycieczka była bardzo ekscytująca. Pozwoliła poznać niewielką cząstkę historii górnictwa i górników – wyjątkowej grupy zawodowej pracującej w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Wobec ich pracy – „czapki z głów”.