ANDRZEJKI W BIBLIOTECE

1025

W bibliotece szkolnej przy ulicy Saperów jak co roku 30 listopada obchodzono andrzejki. Wróżby andrzejkowe to bardzo stara polska tradycja. Wspomina o nich już Marcin Bielski w swojej Kronice z XVI wieku. Staropolskie przysłowie mówi „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, bo kiedyś wróżby miały charakter matrymonialny – dziewczyny chciały wiedzieć kiedy i za kogo wyjdą za mąż.

Obecnie andrzejki to wesoła zabawa, którą traktujemy z przymrużeniem oka. W bibliotece „wróżkami” zostały dziewczyny z gimnazjalnej klasy III A pod kierunkiem nauczyciela-bibliotekarza p. Wandy Śliwowskiej: Weronika Laube, Klaudia Błasińska, Maryla Kłyszejko, Hania Augustyn, Justyna Madziar, Wiktoria Frankowska, Oliwia Chudzińska, Ola Drzęźla. Serwis fotograficzny zapewnił Piotrek Boguń. Wszystkim chętnym przepowiadały przyszły zawód albo drzewo – patrona. Dużym powodzeniem cieszyły się klasyczne wróżby „z serca”, w których można było poznać imię przyszłej ukochanej lub ukochanego. Ponieważ, z oczywistych  względów bezpieczeństwa, w bibliotece nie można używać świeczek, wróżby z wosku zastąpiono wróżbami z kolorowych kleksów. Barwne plamy interpretowała Wiktoria zaspokajając ciekawość  uczniów i wywołując wiele śmiechu.

Również najmłodsi uczniowie naszej szkoły – pierwszoklasiści pod opieką pań: Anny Ambroszkiewicz i Danuty Mrugały, Haliną Leszczyc-Laskowską oraz drugoklasiści z paniami Małgorzatą Komorowską i Honoratą Oberman przyszli do budynku na ul. Saperów by pobawić się w andrzejkowe wróżby. Dzieci zobaczyły film animowany o tradycjach andrzejkowych, porozmawiały o tym, czym są wróżby dzisiaj, a na koniec otrzymały andrzejkowe kolorowanki.