logo
start -> Szkoła -> Projekt ekologiczny -> KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU Mały świdniczanin ekologiem
KOLEJNA EDYCJA PROJEKTU Mały świdniczanin ekologiem

Rozpoczęła się kolejna  edycja projektu Mały świdniczanin ekologiem pod hasłem Między nami skrzydlakami. W tym roku szkolnym jest to projekt międzyszkolny. 4 listopada 2011r. w ramach projektu  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy wyruszyli na wycieczkę do parku przy ulicy Sikorskiego. W ramach integracji szkół doszło do spotkania z uczniami z SP nr 6 i SP nr 1 w Świdnicy.

 

 

Uczestnikami tego spotkania były:

-klasa III a pod opieka p. Danuty Mrugały SP 105

-klasa I b pod opieką p. Anny Worobiec SP 6

-klasa III b pod opieką p. Haliny Styrny SP 6

-klasa III b pod opieką p. Danuty Pogubiło SP 1

 

Głównym celem wycieczki było:

-kształtowanie postaw proekologicznych

-poznawanie przyrody poprzez przeżywanie i działanie

-integracja poprzez wspólną naukę i zabawę

Podczas wycieczki dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Uczniowie wyposażeni w lornetki, lupy, aparaty fotograficzne przeprowadzali obserwacje  przyrodnicze. Zbierali okazy przyrodnicze: liście, szpilki drzew iglastych, szyszki, kasztany, żołędzie, nasiona roślin. Zaglądali pod odchodzącą korę drzew. Obserwowali przez lornetkę gniazda ptasie, a następnie przelatujące przez park sroki, wrony, kruki. Szukali w Atlasie ptaków informacji dotyczących napotkanych ptaków lub ich gniazd. Robili zdjęcia  wszystkim napotkanym osobliwościom przyrodniczym min. ciemnobrązowej wiewiórce i owadom rozbudzonym promieniami słońca.

 

Urozmaiceniem wycieczki były zabawy ruchowe w liściach, rzuty do celu szyszkami, układanie jesiennych kompozycji z liści i innych darów przyrody jesiennej, budowanie rozmaitych budowli z napotkanych  okazów przyrodniczych.

Dzieci przestrzegały zasad stosowanych podczas bezpośrednich kontaktów z przyrodą.

Podsumowaniem wycieczki  było  omówienie w szkole  zmian zachodzących w parku jesienią  na podstawie zebranych informacji, doświadczeń i zgromadzonych okazów. Dzieci wykonały także prace plastyczne na temat: „Ptaki w jesiennym parku”.

Zapraszamy do galerii.

 
copyright by Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Wrocław 2012, realizacja: Marcin Jóźwik, marcin-jozwik.pl