logo
start -> Szkoła -> Programy w naszej szkole -> JEDZ O STAŁYCH PORACH I NIE SPIESZ SIĘ!
JEDZ O STAŁYCH PORACH I NIE SPIESZ SIĘ!

Uczniowie klasy 3a zastanawiali się, w jaki sposób  należy rozplanować w ciągu dnia posiłki, aby nie czuć się bardzo głodnym lub przejedzonym.

 

Pomogła im w tym klepsydra, która wyjątkowo nie posłużyła do odmierzania czasu, lecz zamieniła się w… żołądek. Dzieci musiały wyobrazić sobie, że piasek w jej górnej części jest pokarmem, który stopniowo ulega strawieniu. Przesypuje się dół, co oznacza, że organizm go spala i pokarmu jest coraz mniej. Gdy w żołądku jest połowa zapasu pokarmu, wysyła on sygnał do mózgu- pora coś przekąsić. Jeżeli nie uzupełnimy paliwa, jakim jest pożywienie, zaczynamy źle się czuć- boli nas głowa, brzuch, nie możemy na niczym skupić się. Idziemy coś zjeść i już możemy dalej pracować, bawić się.

Uczniowie wykonali także doświadczenie obrazujące wpływ kwasów żołądkowych na pokarm. Do słoiczka wlali ocet i włożyli do niego kawałki chleba bez skórki. Po pewnym czasie mogli obserwować, jak chleb powoli rozpuszcza się- staje się miękki i rozpada na kawałki. Jeżeli jemy o ustalonych porach, wtedy proces trawienia przebiega bez zakłóceń. Zajęcia zakończyły się pracą nad kołem czasu. Dzieci zaznaczały na nim swoje stałe pory posiłku oraz zajęcia, jakie wykonuje pomiędzy nimi.

Zapraszamy do galerii.

 
copyright by Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Wrocław 2012, realizacja: Marcin Jóźwik, marcin-jozwik.pl