logo
start -> Szkoła -> Programy w naszej szkole -> CZĘSTE MYCIE WYDŁUŻA ŻYCIE!
CZĘSTE MYCIE WYDŁUŻA ŻYCIE!

Oczywiste jest, że każdy powinien myć ręce przed jedzeniem. Ale czy powinniśmy to robić częściej? Po co człowiek w ogóle myje się? Czy brud widać?

 

Na te pytania odpowiedzieli sobie uczniowie klasy 3a, którzy ze swoją wychowawczynią, p. A. Ambroszkiewicz, rozprawiali się z brudem.

Najpierw ustaliliśmy, co to jest brud. Potem zastanawialiśmy się, dlaczego należy myć ręce i w jaki sposób. Pomogła nam w tym instrukcja obrazkowa przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia. W klasie „na sucho”, a potem w łazience z użyciem wody, mydła i papierowych ręczników ćwiczyliśmy prawidłowy sposób mycia rąk.

Dzieci ustaliły, że brak higieny wpływa na nasze samopoczucie i wygląd, naraża nas na brak znajomych i przyjaciół, powoduje niemiłe komentarze na nasz temat, jest przyczyną wielu chorób. Bez problemu wymieniły przybory toaletowe potrzebne do utrzymania higieny naszego ciała.

Wspólnie wykonaliśmy doświadczenie, które uświadomiło nam, w jaki sposób mydło oddziaływuje na brud. Na talerzyk wylaliśmy mleko, na nim zrobiliśmy dużego kleksa z niebieskiej farby i dotknęliśmy jego powierzchni patyczkiem zanurzonym w mydle w płynie.  Okazało się że, niebieska farba (brud) dosłownie ucieka od namydlonego patyczka. Doświadczenie powtórzyliśmy dwukrotnie i za każdym razem efekt był taki sam.

A na koniec zajęć zastawiliśmy sobie niespodziankę- oglądanie brudu. Niby go nie widać gołym okiem, ale od czego jest technika. Pani przygotowała odpowiedni preparat i wszyscy pod mikroskopem mogli obejrzeć, co pokrywa nasze ręce, ławki, stoły w domu, dywany itd. Nie był to zbyt przyjemny widok. Niektórzy bardzo się krzywili, inni spoglądali z niedowierzaniem.

Wykonaliśmy plakaty, zachęcające do codziennej higieny. Mamy nadzieję, że uda nam się wytrwać w naszym postanowieniu, że zawsze będziemy pamiętać o niej.

Zapraszamy do galerii.

 
copyright by Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Wrocław 2012, realizacja: Marcin Jóźwik, marcin-jozwik.pl