logo
start -> Szkoła -> Most nad Europą -> MOST NAD EUROPĄ – MOJA MAŁA OJCZYZNA
MOST NAD EUROPĄ – MOJA MAŁA OJCZYZNA

„Dzięki przyjacielowi życie jest mocniejsze, pełniejsze, jest w nim więcej piękna, i nieważne, czy jesteście blisko, czy daleko. Jeśli jesteście blisko, to wspaniale. A jeśli dzieli was odległość, to i tak często o nim myślisz: zastanawiasz się, co porabia, czytasz listy, piszesz – dzielisz się życiem i doświadczeniami, służysz, szanujesz, adorujesz i kochasz.”

Benson Arthur Christopher (1862 – 1925)

 

MOST NAD EUROPĄ –  MOJA MAŁA OJCZYZNA

W RYTMIE DWÓCH KULTUR

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA POLSKA – WIELKA BRYTANIA

To tytuł projektu, który  rozpoczęliśmy  w październiku 2010r. pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia były panie Grażyna Gałuszka i Dorota Kubak – Rzepecka.

Celem projektu było przekazanie jego uczestnikom świadomości obywatelstwa europejskiego, co otwierało drogę wspólnym działaniom ukierunkowanym na pogłębieniu wzajemnego zrozumienia, podejmowaniu działań wolnych od barier, uprzedzeń i podziałów, jak również dokładniejsze poznanie i zaprezentowanie naszej małej ojczyzny.

Temat   wiodący naszego projektu stanowił dialog różnych kultur, w wyniku którego wspólnie z grupą ze szkoły angielskiej staraliśmy się rozwiązać problem, na ile dzieci z tak różnych krańców Europy, o tak odmiennych kulturach, mogą porozumieć się w kwestii  przekazania sobie wspólnych wartości, odnalezienia czy też wypracowania takiej płaszczyzny współdziałania, która umożliwi im aktywne uczestnictwo w tworzeniu Europy jutra, ale przede wszystkim przezwycięży bariery w komunikacji międzykulturowej.

Działaniem  towarzyszącym  nam przez cały okres wspólnej pracy, było  budowanie magazynu internetowego, który stał się  zarówno dziennikiem wydarzeń, jak i naszą refleksją nad łączeniem narodów, kultur, emocji i wspólnoty celów.

 

Projekt obejmował trzy segmenty.

 

1 – szy to SZKOŁA, gdzie  zaprezentowaliśmy życie w naszej szkole, na co dzień i od         święta, opowiadaliśmy o ciekawych projektach, kołach zainteresowań,  chwaliliśmy się osiągnięciami

 

2 – gi - MIEJSCOWOŚĆ – przedstawiliśmy w nim ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje turystyczne promujące nasze  miasto.

 

3 – ci to - REGION I KRAJ – tu omówiliśmy tradycje i obrzędy świąteczne,

 
copyright by Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, Wrocław 2012, realizacja: Marcin Jóźwik, marcin-jozwik.pl